Advertisement

Uluslararası yatırımcı Jim Rogers, Euro Bölgesi maliye bakanlarının, İspanya'ya bankalarını yeniden sermayelendirmesi için 100 milyar euro vermemesinin gerektiğini savundu.

Finansal kuruluşları kurtarmanın borç yükünü artırdığını ve politika yapıcıların, borçları ödemek gibi zorlu kararlar almalarını ertelettiğini söyleyen Rogers, bu kurtarmanın, sorunu "ileri bir tarihe itelemekten" başka bir şey olmadığını ve durumu daha da kötüleştireceğini belirtti.

Çok fazla borcun, daha fazla borçla çözülemeyeceğinin altını çizen Rogers, kurtarmanın, iflası daha da kötü bir hâle getireceğini, bu sebeple "endişelenilmesinin gerektiğini" kaydetti.

İtalya ve Yunanistan'ın aksine küresel krizden önce İspanya, bütçe fazlası veriyordu. Ancak, tüm dünyada konut sektörü dibe vururken, ülkenin emlak sektöründeki hatalı pozisyonları, bankaları sorunlu hâle getirdi ve İspanya bankalarını kurtarmak için borçlanmaya başladı.

Rogers, bankaların iflasına izin verilseydi daha iyi olacak olmasına rağmen, kurtarma fonunun Madrid Hükümeti'ne bankaları yeniden sermayelendirmekte yardımcı olacağını söyledi.

Ünlü yatırımcı, "İflas etmelerine izin verilmeli. Sistemin başarısızlığa da izin verecek şekilde çalışması gerekiyor. Batacak olan batmalı. Daha yetenekli kişiler gelir, varlıkları devralır, organize eder ve baştan başlar. Ancak Batı'da yapılan şey, kompetan kişilerden alıp, konuya yeterince hakim olmayanlara vermek ve bu şekilde yarışa devam etmelerini istemekten ibaret. Bu absürtlükten başka bir şey değil" dedi.

Rogers, Yunanistan'ın da iflas etmesine izin verilmesi gerektiğini, bu durumun, diğerlerinin harekete geçmelerini farketmelerini sağlayabileceğini savundu.