Advertisement

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El - Naimi'nin OPEC'in üretim kotasının yükseltilmesinin gerektiğini açıklamasının ardından petrol düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Petrolün düşüşünde ayrıca ABD'nin, İran petrolününün alınmasına uygulanacak yaptırımlarda muafiyeti genişletmesinin de etkisi oldu.

Petrol vadelileri, dün sekiz ayın düşüğünden kapandıktan sonra yüzde 2 kadar geriledi. Suudi Ararbistan Petrol Bakanı El-Naimi, Viyana'da yaptığı açıklamada  Petrol Üreten Ülkeler Birliği OPEC'in günlük petrol üretimini 30 milyon varilin üstüne çıkarması gerekebileceğini bildirdi. ABD, Türkiye ve Tayvan'ın da içinde olduğu yedi ülkeyi zaten hali hazırda İran'dan petrol alımını düşürdükleri gerekçesiyle yaptırımlardan muaf tuttu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki temmuz teslimli petrolün varili 1.63 dolar kadar düşüşle 81.07 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 14.12'de 81.76 dolar oldu. Petrolün kontratı dün yüzde 1.7 gerileyerek 6 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 82.70 dolara düştüç Petrol fiyatları bu yıl yüzde 17 aşağıda seyrediyor.

 

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki temmuz teslimli brent petrolün varili yüzde 0.7 ya da 73 sent düşüşle 97.27 dolara gerilerken Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 15.30 dolardan 15.42 dolara genişledi.