Advertisement

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu'nun, ''Türkiye'deki 30 bin kuyumcunun bankaların hurda altın toplamasından rahatsız olduğu'' yönündeki açıklamasıyla ilgili, ''Bu, kuyumculara zarar veren bir işlem değil. Vatandaş, altınını yine kuyumcuda bozduruyor, bankalar da altını satın almıyor, değerlendiriyor'' dedi.

Halaç, yastık altındaki altının çıkarılıp ekonomiye kazandırılması amacıyla yoğun çabalar sarf edildiğini, bankaların da bu konuda büyük gayretler gösterdiğini ifade ederek, çıkarılan altınların, vatandaşın bozmayı düşünmediği altınlar olduğunu, bankaların da bir şekilde müşterilerini ikna ederek bu altınların çıkarılıp altın mevduatı olarak yatırılmasını sağladığını kaydetti.

Halaç, ''Bu altınlar hiçbir şekilde kuyumcuya giden altınlar değil. Çünkü vatandaş yastık altındaki altınını bozdurmak istemiyor. Bu uygulamadan dolayı da şu ana kadar zarar etmiş bir kuyumcu yok. Çünkü bankalar bu altınları satın almıyor. Bu altınları değerlendirerek kişinin altın bazında hesap açtırıp yine onu tasarrufa yönlendirmeyi hedefliyor. Hesap da altın bazında çoğalıyor. Bu, kuyumculara zarar veren bir işlem değil. Vatandaş, altınını yine kuyumcuda bozduruyor, bankalar da altını satın almıyor, değerlendiriyor'' şeklinde konuştu.

Altının banka yerine yastık altında kalmasının vatandaşa hiçbir kazanç sağlamadığını iddia eden Halaç, son 20 yılda her yıl ortalama 150 ton altının ülkeye girdiğini, son 10 yılda da altın çıkışının ortalama 50 ton olduğunu, her yıl içeride kalan 100 ton ile bugüne kadar yastık altında tutulan altın miktarının 5 bin tonlar seviyesine ulaştığını kaydetti.

Yastık altından çıkan altının Türkiye'nin daha az altın ithal etmesine ve dış ticaret açığının büyümesine engel olduğunu, piyasaya ucuz kredi verilmesini sağladığını kaydeden Halaç, ''POS'ları bankalara geri vererek kuyumcuları kara paraya mı özendireceksiniz? Kayıt içine sokulmaya çalışılan ekonomi, bunu POS gibi enstrümanlarla yapabilir'' dedi.

Özcan Halaç, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasının herkes tarafından desteklendiğini, Türkiye Bankalar Birliği ve bankaların da buna sahip çıktığını ifade etti.

 

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Haziran 2012 Çarşamba, 17:21 Misafir müşteri altınını, faiziyle birlikte geri altın olarak alabilecek mi ? buna garanti verebi̇len banka var mi?
14 Haziran 2012 Perşembe, 02:14 Misafir altın paranın değerinin bir barometresidir. özellikle dünyanın rezerv parası us $ ın. şimdi şu soruya lütfen cevap arıyalım; altın yastık altında kalsamı değerlenir yoksa ekonomiye geri kazandırılıncamı...? üç kuruş faiz verecekler sonra küresel sistemin rezerv parasına hizmet edecekler. zaten altının değeri düşüşe pozisyon açılabilen yüksek kaldıraçlı finans oyunları ile bastırılıyor. birde bu özcan halaç'ın televizyonlara çıkıp akıl vermesi. eh pes doğrusu. selahattin erden
13 Haziran 2012 Çarşamba, 20:14 Misafir kuyumcular alışmışlar pastanın en büyük dilimine. türkiye'de bu zamana kadar hep silme kazanan sektörler biraz rekabet ve azalan kar payları görünce ayaşa kalkıyorlar. eczaneler, petrol istasyonları, taksiciler, dolmuşçular, sendikalar, dernekler vs.kurmuşlar bir saadet zinciri devlet de seyrediyor neden çünkü siyasilerin de işine geliyor. amerikada her süpermarkette gündelik ilaçlar reyonu var. benzin istasyonları sadece 1 kişi çalıştırıyor, pompalar otomatik. altın takısı olan hiç kimse yok. bankaların yastık altında bekleyecek altını ekonomiye kazandırmaları kadar daha doğal ne olabilir ki?