Advertisement

Yunanistan'da kemer sıkma yanlısı partilerin, Euro Bölgesi'nin geleceğine dair korkuları yatıştıramadı ve yatırımcılar, İspanya'nın borçlanma maliyetini rekora taşıyarak, politika yapıcılar üzerindeki baskılarını artırdı.

Euro Bölgesi'nin kurtarma paketine destek veren Yeni Demokrasi ve Pasok'un Atina parlamentosunda çoğunluğu sağlaması ilk başta piyasalara ralli yaptırsa da, iyimserlik, İspanya'nın tırmanan borçlanma maliyetlerinden ötürü kısa süreli oldu.

İspanya Merkez Bankası'nın verilerine göre İspanyol bankalarının kötü kredi oranları Nisan'da yüzde 8.7 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Euro Bölgesi'nin İspanyol bankalarının kurtarılması için kararlaştırdığı 100 milyar dolarlık krediye rağmen yatırımcılar, bu kredinin Madrid hükümetinin borç yükünğ artırarak, ülkeyi tam kurtarmaya başvurmak zorunda bırakacağından endişe ediyor.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri dün yüzde 7.28'e kadar tırmandı. İtalya'nınkiler de bir kez daha yüzde 6'nın üzerine çıktı.

Yunanistan seçimlerinin altta yatılan sorunları yalnızca ertelediğini savunan İngiltere Merkez Bankası'nın eski yetkililerinden Sushil Wadhwani, piyasaların, zaman kazandırıcı ufak hareketlerden sıkıldığını söyledi.

Meksika'daki G-20 Zirvesi'nde konuşan Avrupa Komisyonu Başkano Jose Manuel Barroso, İspanya'nın banka kurtarmasının hâlen daha görüşmelere açık olduğunu ve piyasanın , bölgede bankacılık ve mali krizin gittikçe daha da iç içe geçmesinden ötürü kaygılı olduğuna dikkat çekti.

Barroso, bu zamana kadar her zaman finansal ve kamu borçlarının kontrol altına alınmasından yana olduklarını ifade etti.

AB Komisyonu ve birçok Euro Bölgesi ülkesinin, bölgenin kalıcı kurtarma fonu ESM'nin, bankalara doğrudan likidite sağlayabilmesi konusuna sıcak baksa da, Almanya hâlâ daha bu önerilere karşı çıkıyor.

Gözlerini bu ayın sonundaki Euro Bölgesi zirvesine çeviren yatırımcılar, Avrupalı politika yapıcıların, bölgenin para birliğindeki çözülmenin önlenmesi için daha fazla mali birlikte anlaşmalarını umuyor.

Bazı stratejistler ve yatırımcılar ise Euro Bölgesi zirvesinin öncesinde İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin daha da artmasını önlemek için Avrupa Merkez Bankası'nın müdahale edebileceğini söylüyor.