Advertisement

Yunanistan'daki seçim sonuçlarının, Avrupa'daki borç krizini sakinleştireceğine dair iyimserliğin kısa sürmesi ve İspanya'nın borçlanma maliyetlerinin Euro Bölgesi rekoru kırması üzerine Asya Borsaları geriledi.

Avrup'yı en büyük pazarı olarak gösteren Esprit Holdings Ltd. yüzde 2.3 değer kaybetti. Hong Kong'un en büyük kuru yük gemilerinin operatörü Pacific Basin Shipping Ltd., ilk yarıda zarar öngörmesinin ardından yüzde 4 geriledi. Güney Kore'nin 1 numaralı polisilikon üreticisi OCI Co., Japonya'nın 1 Temmuz'dan itibaren teşvik uygulamaya başlamasıyla satışların artacağı spekülasyonuyla yüzde 4.8 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 115.79 puanda seyretti. Endekste değer kazanan her 5 hisseye karşılık 6 hisse değer kaybetti. ABD ve Çin'deki yavaşlama endişeleri ve Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesiyle küresel hisse senedi piyasalarından Mart'tan bu yana 5 trilyon dolar silindi.

Avrupa'da sorunların çözülmes yerine krizin derinleştiğini belirten Sidney'deki Parker Asset Management'ın yöneticilerinden Tim Riordan, tahvil faizlerinin yüzde 7'yi aşmasıyla gözlerin İspanya'ya çevirildiğini, bunun da ihtiyatlılığı artırdığını söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2; Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.1; Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 ve Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düştü.