Advertisement

Aralarında Çin, Brezilya ve Türkiye'nin de yer aldığı gelişen ülkeler, Uluslararası Para Fonu'nun, kredi kapasitesinin iki katına çıkarılması için katkı sağlayacak.

Çin'in yapacağı 43 milyar dolarlık katkı ile öncülük edeceği hamle, IMF'nin küresel kaynaklarını 456 milyar dolara çıkaracak.

IMF tarafından yapılan açıklamaya göre, gelişmekte olan ekonomiler 95.5 milyar dolarlık yeni katkı sağlayacak ve böylece fonun kapasitesi 430 milyar dolarlık hedefinin üzerine çıkacak.

Pazartesi günü geç saatlerde yapılan açıklamada, Çin'in 43 milyar dolar, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Meksika 10'ar milyar dolar, Türkiye 5 milyar dolar, Singapur 4 milyar dolar ve diğer ülkelerden de 3.5 milyar dolarlık katkı geleceği belirtildi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, büyük ve küçük birçok ekonominin Nisan'daki çağrılara cevap verdiğini, bu katkıların yalnızca 2. bir savunma kaynağı olarak kullanılacağını, öncelikli harcamaların varolan kaynaklardan yararlanılacağını söyledi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Haziran 2012 Salı, 12:05 Misafir bu güzel bir manzara ülkemiz için. evet yeri geliyor çok eleştiriyorum, her yanlış iş için de eleştirmeye devam ederim. ancak dibimizde batmış bir yunanistan, durumları kötü bir italya, ispanya, portekiz ve yıkılmış bir ortadoğu varken, biz dünya ekonomik krizinden imf yardımı olmadan el açmadan çıkıyor ve üstelik ımf nin kredi havuzuna olan desteğimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz. bu bedava verilen bir para değil kimse yanlış anlamasın, o para bizim ve kredi faizinden payımızı alıyoruz. yani ımf bankasının ortağı olma payımızı artırıyoruz.