Advertisement

Avrupalılar Yunanistan halkını, seçimlerde euro yanlısı partilere verdikleri destekten dolayı ödüllendirmeye hazırlanıyor. Avrupalı kreditörler, borç krizine girmiş ve resesyonda beşinci yılını geçiren Yunanistan için kurtarma paketi koşullarını gevşetebilir.

Avrupalı bir yetkilinin bugün Brüksel'de basın mensuplarına açıkladığı üzere, ilk adım, Yunanistan'da kurulmak üzere olan koalisyon hükümetinin 240 milyar euroluk (303 milyar dolar) kurtarma programında değişiklik isteğinde bulunduğu zaman atılacak ve Yunanistan'ın ekonomik performans hedeflerinde Eylül ayından önce bir tarihte revizyona gidilecek.

Avrupa, 17 Nisan seçimlerinden birinci çıkan Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Antonis Samaras'ın, kurtarma koşullarını gevşetirken Yunanistan'ı euroda tutmayı amaçlayan ve tarihi rakipleri Soyalistler'i de içeren bir koalisyon hükümeti için çalışmalarını hızlandırması ile birlikte yardım niyetini belli etti.

Planlanan koalisyon hükümetinin üçüncü ortağı Demokratik Sol'un lideri Fotis Kouvelis, bugün Atina'da yaptığı açıklamada, "Politika yol haritası için anlaşmaya varma, bir hükümet kurma konusunda belirleyici bir nokta" dedi ve "Süreç hızlanıyor. Birkaç saat içinde ya da bir günde bir hükümete karar verilebilmesi mümkün" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupalı yetkililer, Almanya ve Hollanda gibi kreditör ülkelerin, 17 ülkeli bloğu çökme noktasına getiren krizin kaynağı olan Yunanistan'a kolaylık gösterilmesine karşı olan kamuoyunda yabancılaşma yaratmamak için, kurtarma programındaki ayarlamaları açıklamadılar.