Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, bugün yaptığı açıklama ile, Türkiye'nin ülke tahvillerinin kredi notunu bir basamak artırarak, "Ba2"den "Ba1"e yükseltti ve not görünümünü "pozitif" olarak devam ettirdi.

Moody's not artırımını, Türkiye'nin kamu maliyesindeki kayda değer iyileşmeye ve bunun sonucu, hükümetin bilançosunun artan şok giderme kapasitesine dayandırdığını kaydetti. Moody's, öte yandan, ülkenin karşı karşıya bulunduğu en büyük kredi riski olan cari işlemler açığı gibi dış dengesizlikleri çözme potansiyeline sahip politika adımlarının da not artırımında rol oynadığına dikkat çekti.

Moody's, Türkiye'nin "pozitif" not görünümünü devam ettirme kararının ise, bugünkü not artırımına neden olan iki faktörün ülkenin mali ve makroekonomik güçlülüğünü iyileştirmeye devam edeceği yönündeki beklentilerini yansıttığını kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Haziran 2012 Çarşamba, 09:22 Misafir ama hiç bir kredi derecelendirme kuruluşu yatırım yapılabilir seviyey çıkartmıyor notumuzu,neden acaba?durumu bizden çok daha kötü olan ülkelerin notu bile bizden iyi.