Advertisement

Çağlayan'a göre Moody's'in not artırımı yetersiz

Çağlayan

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Moodys'ın Türkiye'nin devlet tahvili notunu 'Ba2'den 'BA 1'e yükseltmesine ilişkin bir açıklama yaptı

20 Haziran 2012 Çarşamba, 15:00 Güncelleme: 21 Haziran 2012 Perşembe, 08:55

(DHA) -  Bakan Çağlayan yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin dünyada güven ve istikrar adası olarak teyit edildiğini, 'yatırım yapılabilir' not düzeyine sahip pek çok ülkeye göre makro ekonomik göstergelerinin çok daha iyi konumda olduğunu savunarak, "Bu not artırımı doğru, ancak yeterli değil" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çağlayan, Moodys'ın not artırımında da vurgulandığı gibi, Türkiye'de kamu finansmanında ciddi iyileşmeler sağlandığını ve kamu dengesinin şokları emme kapasitesinin yükseldiğini belirterek şöyle dedi:
"Dış piyasalarda yangın olduğu bir ortamda Türkiye'de kamu borçları gerilemeye devam ediyor. Türkiye 2011 itibariyle 27 Avrupa Birliği (AB) üyesinin 21'inden daha düşük kamu borcu / GSYİH oranına, 23 üyesinden daha düşük bütçe açığı / GSYİH oranına sahip bir ülke. Böyle bir ülkenin notu 'Ba1'den de fazla olmalı."

'CARİ AÇIKLA MÜCADELEDE EN ETKİN POLİTİKA'

Bakan Çağlayan, Moodys'in not artırma kararında cari açığı çözme konusunda politikaların uygulanmaya başlanmasının önemli neden olduğunu belirtti. İhracatın ithalatı karşılama oranının artırılmaya çalışıldığına, ihracat seferberliğinin hız kesmeden devam ettiğine, ithalatın ve cari açığın geriliyor olduğuna, tasarrufu artırıcı politikalar uygulanmaya başladığına, Bireysel Emeklilik (BES) sisteminde tasarrufu artırmak için teşvik getirildiğine dikkat çeken Bakan Çağlayan şunları kaydetti:

"Uygulamaya koyduğumuz yeni teşvik sistemi, cari açıkla mücadelede en etkin politika aracı olacaktır. Cari açığın en büyük nedenlerinden olan aramalı talebinin iç üretim yerine ithal ediliyor olmasını tersine çevirip, bu malların mümkün olduğunca Türkiye'de üretilmesini destekleyecek yeni teşvik paketini uygulamaya başladık. Bugün ilgili Tebliği de Remi Gazete'de yayımlandı. Gerek ulusal, gerek uluslararası tepkiler son derece olumlu. Bu sistem ile tıpkı boğaz köprülerimizin kıtaları birbirine bağladığı gibi biz de tüm bölgelerimizi teşvikler ile bağlayacağız. Uygulanan politikalar ile Türkiye'nin hem tasarruf oranı, hem ara malları üretimi artırılacak, böylece cari açıkta ciddi iyileşmeler sağlanacaktır. Yapılan not artırımı doğru, ancak yeterli değildir. Türkiye'nin not düzeyi 'yatırım yapılabilir' seviyedir. Bugün hala Macaristan, İrlanda ve Guetamala ile aynı düzeyde tutuluyoruz. Başka bir şirket ise Türkiye'nin notunu, Guatemala ile krizde IMF yardımı almış ve ekonomisi sarsılmış Portekiz ile aynı düzeyde tutuyor. Biz ise krizde olan ülkelere yardım amacıyla IMF'ye 5 milyar dolar vereceğimizi açıkladık."BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Haziran 2012 Çarşamba, 16:28 Misafir yetmez ama evet siz buna alışkınsınız.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.476 -1,09
USD/TRY 5,7010 -0,48
EUR/TRY 6,2975 -0,11
EUR/USD 1,1042 0,35
FAİZ 15,40 -0,19
ALTIN/ONS 1.504,00 0,37
BRENT 65,28 -5,52
© haberturk.com
Yukarı