Advertisement

Başçı'nın Moody's zaferi

Başçı

Merkez Bankası Başkanı Başçı, 6 ay önce para politikasına süphe ile bakan Moody's'e karşı zafer kazanıyor

21 Haziran 2012 Perşembe, 11:11 Güncelleme: 21 Haziran 2012 Perşembe, 12:04

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, altı ay önce faizleri günlük ayarlama üzerine kurulu politikasına şüphe ile yaklaşan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'e karşı zafer kazanıyor.

Moody's, dün yaptığı açıklama ile, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altı olan "Ba1"e yükseltti ve not görünümünü "pozitif"te tutarak, olası not artırımı sinyali verdi. Bu açıklama sonrası, iki yıl vadeli tahvillerin faizi son sekiz ayın en hızlı düşüşünü gösterirken, 2030 vadeli dolar tahvilleri, son iki haftanın en hızlı düşüşünü göstererek yüzde 5.2'ye indi ve bu hareket sonucu, gelişen piyasa dolar tahvilleri ile arasındaki iskonto 24 baz puana genişleyerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Diğer önemli gelişen piyasalarınkine benzemeyen bir politika uygulayan Başçı, enflasyonun son yedi ayın en düşük seviyesine inmesine yardımcı oldu ve cari işlemler açığının altı ay üst üste düşmesini sağladı. Aralık ayında, Başçı'nın değişken faizler yerine daha "dolambaçsız" tedbirler uygulaması gerektiğini kaydeden Moody's, dün yaptığı açıklamada, kamu maliyesinde "önemli" iyileşmeye ve açığı azaltma yolundaki politikalara dikkat çekti.

Londra'da Barclays Capital'in gelişen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kredi stratejisti Andreas Kolbe, "Not artırımı ile birlikte, Türkiye, yatırım yapılabilir not statüsüne biraz daha yaklaştı" dedi ve "Türkiye'nin borç dinamikleri güçlü ve orta ve doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin büyük bölümüyle karşılaştırıldığında, Türkiye'nin büyüme görünümü de olumlu görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Haziran 2012 Perşembe, 19:26 Misafir akla zarar yorum yapanların sayısı fazlalaştı. bazı insanlarda utanma ve arlanma duygusu da azaldı. kendi değerlendirme süreçleri bozulduğu gibi gösterilen başarıyı da görmezden gelmeleri, yok saymaları, çarpıtmaları da normalmiş gibi karşılanmaya başlandı. artık prim yapan görüş çarpıtma, yalan söyleme, karalama. Allah sizleri doğru yola çevirsin.
21 Haziran 2012 Perşembe, 12:39 Misafir tcmb günlük faiz politikasının kredi notu ile ne alakası var moody 1994 seviyesi nota getirmiş oldu 2 yıl hiç not değiştirmez bu kesin.avrupanın ve abd nin parasal genişleme anlamına gelen işleri borç oranı az bizim gibi ülkelere akıyor bu nedenle kredi notu zorunlu olrak arttı s&p ile aynı seviyeye geldi cari açık sorun diye belirtilmeye devam ediyor kredi notu arttı diye piyasalarda %1 seviyesinde olumlu bir değişim oldu.tcmb neyi doğru yapmış enflasyonda dışa bağımlı sıcak paraya muhtaç ülkede tcmb sadece munzamlarla etkili olabiliyor gerisi para babalarının elinde
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.152 -0,73
USD/TRY 5,8428 0,55
EUR/TRY 6,5713 0,42
EUR/USD 1,1247 0,01
FAİZ 20,90 0,00
ALTIN/ONS 1.278,69 0,25
BRENT 73,91 2,70
© haberturk.com
Yukarı