Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'da perakende satışlar Mayıs'ta beklentilerin üzerinde geldi. Perakende satış verileri, Japonya'da tüketici harcamalarının, ülkenin sıçramasını destekleyeceğine işaret etti.

Ticaret bakanlığının verilerine göre perakende satışlar Mayıs'ta yıllık bazda yüzde 3.6 artış kaydetti. Bloomberg Haber'in anketine katılan 13 ekonomistin medyan tahmini, satışların yüzde 2.9 büyüyeceği yönündeydi. Perakende satışlar aylık bazda da yüzde 0.7 yükselmişti.

Geçtiğimiz yılki depremin ardından yıkıma uğrayan ülkenin kuzeydoğu bölgesindeki yeniden inşa çalışmaları ve hükümetin otomobil alımları için verdiği teşvikler tüketimi destekledi. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Avrupa'daki borç krizinin ve güçlü yenin ihracatçıların satış ve karlarına zarar verdiği dönemde büyümeyi sürdürmeyi amaçlıyor.

Tüketimin somut bir şekilde devam ettiğini belirten Tokyo'daki BNP Paribas'ın ekonomistlerinden Azusa Kato, depremde hasar almış bölgelerdeki taleplerin de perakende satışları desteklediğini söyledi.

Yen, dolar karşısında 79.46;'dan işlem görürken, Nikkei 225 Endeksi de ABD'den gelen dayanıklı mal siparişleri ve 2. el konut alımları verilerinin Mayıs'ta sıçrama kaydetmesinin ardından yüzde 1.1 yükseldi.