Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki krizi ve euronun geleceğini görüşmeye hazırlanan Avrupa Birliği liderleri, krizin 3. yılında 19.'su gerçekleşecek olan borç krizi zirvesine bugün başlıyor.

Zirvenin öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'ta 2 saatlik bir görüşme yaptı.

Almanya'nın borçların birleştirilmesi ve ortak euro tahviline karşı çıkarken, Fransa'nın daha fazla entegrasyon ve büyümeyi savunmasıyla, ikili arasındaki krizin çözümüne ilişkin görüş ayrılıkları devam ediyor.

Krizi çözecek sihirli bir formülün olmadığının altını çizen Almanya Başbakanı Merkel, bu zirveye ilişkin beklentileri bildiğini, bu sebeple sihirli bir formülün olmadığını baştan söylemeyi tercih ettiğini belirtti.

Merkel, krizin,  hemen çözülecek hızlı ve basit bir çözümünün olmadığını söyledi.

Kemer sıkma karşıtı söylemleriyle Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olan Hollande, büyüme paketinin sıkı destekçilerinden biri olarak öne çıkıyor. Diğer yandan diğer AB yetkilileri de, ülkelerin bütçeleri hakkında söz sahibi olan bir Avrupa Hazinesi kurma önerilerinde bulundu.

Eleştirmenler, Euro Bölgesi'ni güçlendirmek ve daha sonraki krizleri önleyecek AB Başkanı Herman Van Rompuy'un  10 yıllık planının mevcut sorunları çözmeyeceğini düşünüyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Çarşamba günü ülkesinin, mevcut borçlanma maliyetleriyle kendisini finanse edemeyeceğini söyledi.

Birçok AB lideri, Euro Bölgesi'nin ülkelerin borçlarını garanti altına almasını öngören, ortak euro tahvillerinin çıkarılmasını savunuyor.