Advertisement

ABD'de konut ve dayanıklı mal siparişlerinin beklentinin üzerinde gelmesi ve Çin'in ekonomik teşvik için daha fazla adım atacağına yönelik spekülasyonlar Amerikan hisselerini destekledi.

S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektör arasında en çok enerji ve finansal hisseler değer kazandı. S&P 500'deki konut inşaatçıları endeksi yüzde 3 artışla 2008'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Dünyanın en büyük tohum şirketi Monsanto Co., beklentinin üzerinde gelen kazançların etkisiyle yüzde 3.9 yükseldi. Facebook Inc., aralarında Morgan Stanley'ninkilerin de yer aldığı analistlerin, şirketin değerinin ilk halka arz fiyatı olan 38 dolardan daha fazla olmadığını söylemesi üzerine yüzde 2.6 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.9 kazançla 1,331.85 puana çıktı. Endeks Haziran ayında yüzde 1.6 yükseldi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.7 artışla 12,627.01 puan oldu. Amerikan Borsalarındaki işlem hacmi 5.8 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 14 altında seyretti.

Ekonomik verilerin iyi olduğunu söyleyen Greenwood Capital'ın yatırım genel müdürü Walter Todd, ABD ve Çin'den gelen son verilerin zayıf olması ve Euro Bölgesi'nin gündemde olmasınan ötürü bu hafta açıklanan verilerin önemli olduğunu belirtti. Todd, Çin'in her hamlesinin memnuniyetle karşılanacağına dikkat çekti.

Hisse senetleri, dayanıklı mal siparişlerinin ve ikinci el konut satışları kontratlarındaki artış üzerine primlendi. China Securities Journal, Pekin Hükümeti'nin büyümeyi desteklemek için daha fazla önlem alabileceğini yazdı.