Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın parasal genişlemelerinin en büyük savunucularından Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in ekonomiyi desteklemek için "utangaç" adımlar atmasının, kendisini şaşırttığını söyledi.

Geçtiğimiz haftaki Fed toplantısında politika yapıcılar 2012 ve 2013'e ait büyüme tahminlerini ve enflasyon görünümünü aşağı çekti. Ancak Fed, buna rağmen ekonomi ve istihdamı desteklemek için yeni tahvil alım programı uygulamak yerine, varolan programın süresini 6 ay daha uzatmayı tercih etti.

Enflasyon görünümünün, hedefin altında olduğunu belirten Evans, yeni tahminlere de bakıldığında, Fed'in niye daha fazla teşvik uygulamadığını anlamanın güç olduğunu ifade etti.

Evans, yüzde 8.2 oranındaki işsizliğin "kabul edilemez" olduğunu, Fed'in mevcut esnek politikasını daha da gevşetmesinin gerektiğini savundu.

Birçok kez ekonominin durma noktasında olduğu ve Avrupa kaynakların risklerle karşı karşıya bulunduğu sözleriyle dikkat çeken Evans, Fed'in "dengeli yaklaşım" ifadesinin tam anlaşılamamış olduğunu, kendisinin, bunu belli bir enflasyon karşılığında daha esnek politikalar uygulamak olarak gördüğünü anlattı.

Evans, Fed'in daha net bir tavır belirlemesinin gerektiğini savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Haziran 2012 Perşembe, 09:27 Misafir alıştınız para basmaya. kolay yoldan kazanmaya. basbas paraları piyasaya. ekonomiler uçsun kıyasıya.