Advertisement

Uluslararası piyasalar, beklenenden daha iyi çıkan Japonya perakende satışlar ve ABD konut verilerinin küresel büyümeye yönelik iyimserliği artırmasından destek buluyor. Asya hisse senetleri yükselişini ikinci güne taşırken, petrol fiyatları yukarı yönde hareket etti. Dolar, Avrupa borç krizini görüşmek üzere toplanacak liderler zirvesi öncesi değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:00'te yüzde 1 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.3 yükseldi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dün yüzde 0.9 yükselmesinin ardından bugün yüzde 0.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Emtia fiyatları, petrolün yüzde 0.4 yükselişle varil başına 80.54 dolara çıkarken, çinko, nikel ve aluminyumun en az yüzde 0.5'lik artışlar göstermesi ile birlikte, yükselişini beşinci günde de sürdürdü. Dolar önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kaybederken, euro, üç günlük düşüşünü tersine çevirdi.

ABD'de dün açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri ve askıda konut satışları verilerinin artış göstermesinin ardından, bugün Japonya'da perakende satışlar beklenenden fazla arttı ve Güney Kore'de cari işlemler fazlası son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu verilerin beklenenden daha iyi çıkması, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ortak euro tahvillerine karşı muhalefetini daha da keskinleştirmesi nedeniyle bugün başlayacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinden bir sonuç çıkmayacağı endişelerini bastırdı.

Hong Kong'da Credit Suisse Group AG tematik hisse senedi araştırma müdürü Viktor Shvets, "Soru şu; ne şekil ya da formda olursa olsun, sürdürülebilir küresel ekonomik toparlanma olacak mı" dedi ve "Makroekonomik temelde volatilitenin azaldığını işaret eden yeni haberler geldiğinde, yatırımcılar riskli varlıklara yöneliyor" değerlendirmesinde bulundu.