Advertisement

ABD'de konut satışlarının ve Japonya'da da perakende satışların beklentinin üzerinde gelmesinin, bugün başlayacak olan AB zirvesinin öncesinde küresel taleplerin arttığının sinyalini vermesi üzerine Tokyo Borsası yükseldi.

Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 2 değerlendi. Süpermarket ve alışveriş merkezleri operatörü Daiei Inc. yüzde 3.9 artış kaydetti. Eisai Co., kilo verme ilacının ABD'den onay almasının ardından yüzde 1.9 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 kazançla 8,817.70 puana çıkarken, geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.2 artışla 754.96 puana yükseldi. Topix Endeksi'nde değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kazandı.

ABD ekonomisinin ufak ufak toparlandığını, dünkü ekonomik verilerin iyi olduğunu, bunun da piyasaları desteklediğini belirten Mizuho Asset Management Co.'nun analistlerinden Yoshihisa Okamoto, depremden sonra taleplerin toparlanmasıyla Japonya'nın güçlendiğini söyledi. Okamoto, yatırımcıların iç talebe bağımlılığı yüksek olan şirketleri izlediğine dikkat çekti.

Topix Endeksi 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden, ABD, Çin ve Euro krizine ilişkin endişelerle yüzde 14 düştü. Endeksteki hisseler defter değerlerinin 0.89 katından fiyatlanıyor.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yatay seyir izliyor. S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.9 yukarıda kapandı.

Toyota yüzde 2 primle 3,090 yene yükseldi. Satışlarının beşte birini ABD'de kaydeden çip ekipmanı üreticisi Tokyo Electron Ltd. da yüzde 2 kazançla 3,650 yenden işlem gördü.