Advertisement

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın, kazanç büyümesini azalttığına dair kaygıların, ABD'ye ihracattaki artışı gölgelemesiyle Çin Borsası 7. gününde de düştü ve son 13 ayın en uzun süreli düşüşüne işaret etti.

Dongfang Electric Corp., yavaşlayan büyümenin, talepleri azaltacağı endişesiyle düşüşe geçen elektrik şirketlerinin ardından gitti. Inner Mongolia Baotou Steel Rare Earth Hi-Tech, ABD, Avrupa ve Japonya'nın, Dünya Ticaret Örgütü'ne Çin'in nadir metal ihracatları kotası sorununu çözmesi için başvurmasının ardından sert düşüş kaydetti ve sektördeki diğer şirketlere öncülük etti. İşlem değerlerinin son 5 ayın en düşük seviyelerine gerilediği Şanghay Bileşik Endeksi, bu ay en kötü performans gösteren 2. borsa oldu.

Ekonominin yavaşlamayı sürdürdüğünü ve kazanç tahminlerinin de daha düşürülebileceğini söyleyen Dazhong Insurance Co.'nun Şanghay'daki fon yöneticilerinden Wu Kan, zayıf beklentilerin ağırlıklı olacağını öngördü.

Şanghay Bileşik Endeksi, 420 hisse değer kaybederken 451 hissenin değerlenmesine rağmen yüzde 0.1 kayıpla 2,215.38 puana geriledi. 7 gündür düşüş kaydeden endeks, 30 Mayıs 2011'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti. CSI 300 Endeksi 2,447.28 puanda kaldı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.1 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi Haziran'da hükümetin, para politikasını yavaşlamayı kontrol altına alacak kadar hızlı gevşetmediği endişeleriyle yüzde 6.6 düştü.  Endeksteki hisseler tahmini kazançlarının 9.68 katından fiyatlanıyor.