Advertisement

YURT İÇİNDE AYRIŞMA MODU

Güne sakin başlayan ancak günün devamında dünyadaki fiyatlara ayak uyduran yurt içi varlıklar günü de artışla tamamladılar. İMKB 100 Endeksi % 1.76 artışla günü 61.184 puandan tamamladı. İkinci seansta BDDK Başkanı Mukim Öztekin’in açıklamaları bankaları besledi. Kredi büyümesini durdurmak için alınmış olan ihtiyati tedbirlerin bazılarının geri çevrileceğini açıklayan başkana göre Haziran sonu itibariyle devreye girecek olan Basel 2 uygulaması bankaların sermaye yeterlilik rasyosunda sadece % 0.2’lik düşüşe sebep olacak. Zorunlu karşılıkların yabancı para cinsinden tutulan kısımlarında risk ağırlığının yeniden % 0 olarak hesaplanacağını ve tüketici kredilerindeki risk ağırlığının % 150 ile % 200 arasında tutulmaya devam edileceğini de açıklayan Öztekin’in ifadelerinden sonra bankalar sıçradılar. Sistemin ortalama yeterlilik rasyosu % 16’nın üzerinde ve yeni kurallarla bunun 1 tam puanın üstünde erimesi bekleniyordu. Açıklamanın ardından banka hisseleri % 2.62 tırmanırken sanayi hisseleri ise % 1.3 yükseliş kaydettiler. İMKB’deki hisse senetlerinin işlem hacmini 2.7 milyar TL ile son bir ayın zirvesine taşıyan alım dalgası 100 Endeksi de Nisan seviyelerine getirmiş oldu. Faizde alım dalgası sürerken gösterge tahvil % 8.65 bileşiğe indi. 10 yıllık tahvilde ise realizasyon yaşandı, kapanış % 8.72’den yapıldı. Günün en sakin cephesi ise Döviz oldu. Dolar / TL 1.8113’ten işlem görürken Sepet Kur 2.04’ün altında.

YURT DIŞINDA İYİMSERLİK AĞIR BASTI

ABD’de konut satışlarının son 1 yılın zirvesine çıkmasıyla moral bulan işlemciler dayanıklı tüketim mallarında da 3 ay sonra yükseliş yaşanmasını moral verici buldular. Hisse senetleri ve petrol pozitif tepki verirken S&P 500 Endeksi % 0.9 artışla 1.331 puana çıktı. ABD tipi ham petrol varil başına 80.51 dolara inerken Brent petrol 93.39’a indi. 10 yıllık ABD tahvili risk alan yatırımcıların cılız satışlarıyla % 1.6279 bileşiğe yerleşti. Bugün açıklanacak olan haftalık iş gücü verileri yakından takip edilecek.

Arupa’da ise merakla beklenen zirve bugün başlıyor. Liderler zirvesi 2 gün sürecek ve her ülkenin farklı talepleri bulunuyor. Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin başını çektiği grup daha fazla yardım ve kemer sıkma tedbirlerinde gevşeme beklerken Almanya, Hollanda ve Finlandiya bloğu ise tam tersi cephede. Euro / Dolar 1.2518’den alıcı bulurken yükseliş % 0.4 düzeyinde. Dün açıklanan ABD verilerinden sonra yükselişe katılan Avrupa hisseleri de günü moralli tamamlamışlardı. % 1.35 yükselen Eurostoxx Endeksi’nin bugüne de cılız yükselişle başlayacağı açılış öncesindeki vadeli işlemlerde fiyatlanıyor.

Asya’da Japonya morali görülüyor. Perakende satışları beklentileri aşan ülkenin hisse senetleri de % 1.59 primli; bankalar ve aracı kurumların önderlik ettiği görülüyor. Yen değer kazanırken 79.42 dolara karşı gelinen seviye oldu. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi değişim göstermezken MSCI Asya Endeksi ise % 1 primli. Çin’de faiz indiriminin yeterli olmayabileceği düşüncesi Şanghay Bileşik Endeksi’ni aşağı çekerken düşüş % 0.31 ile sınırlı.

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü