Advertisement

Çin'in ekonomiyi desteklemek için adım atacağı spekülasyonu ve ABD'de konut satışları ve dayanıklı tüketim malları siparişlerinin beklentinin üzerinde gelmesiyle Asya paraları güçlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin 2. gününde de yükselmesiyle Tayvan doları, Nisan'dan bu yana en büyük kazancına yöneldi. Tayland bahtı, Avrupa Birliği liderlerinin, bölgedeki borç krizini görüşmek üzere 2 günlük toplanmasının öncesinde beklemede kaldı. Citigroup Inc., Nomura Holdings Inc. ve ING Groep NV, Çin Merkez Bankası'nın bu yıl munzam karşılıkları indireceğini öngörüyor.

ABD'den gelen olumlu veriler ve hisselerdeki kazançların sayesinde risk iştahının şu anda oldukça istikrarlı olduğunu belirten Sumitomo Mitsui Banking Corp.'un traderlarından Kozo Hasegawa, AB zirvesinden çıkacak sonuçların öncesinde para birimlerinin büyük ihtimalle bant aralığında seyredeceğini söyledi.

Tayvan doları, ABD doları karşısında yüzde 0.2 kazançla 29.905 seviyesine çıkarken, Filipin pezosu yüzde 0.2 değerlenerek 42.2965 düzeyine yükseldi. Güney Kore wonu yüzde 0.1 primle 1,154.75'ten işlem gördü.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yatay seyir izledi ve endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 2.93 oldu. Endeks bu çeyrekte Avrupa'daki krizin Asya'daki ihracat taleplerini zayıflatacağı endişesi ve Çin ekonomisinin son 3 yılın en düşük hızında büyümesiyle yüzde 2.2 düştü.