Advertisement

ABD'de konut satışları ve Japonya'da perakende satışların beklentinin üzerinde artış kaydetmesi üzerine gelişen piyasalardaki teknoloji ve petrol hisseleri değerlendi, finansal hisseler değer kaybetti.

TPK Holding Co., Credit Suisse Group AG'nin fiyat tahminini yükseltmesinin ardından yüzde 4.2 yükseldi. Çin'in en büyük petrol şirketi CNOOC Ltd., petrol fiyatlarının bugün 3. kez artmasıyla son 2 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. Felda Global Ventures Holdings Bhd., 3.3 milyar dolarlık ilk halka arzının ardından  yüzde 16 değer kazandı. Guangzhou R&F Properties Co., Shui On Land Ltd.'ın Çin'in emlak kısıtlamalarını sürdüreceğini söylemesi üzerine 1 haftanın en sert düşüşüne işaret etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 kazançla 914.57 puana çıktı. Avrupa'daki borç krizinin kötülediği ve Çin'in ekonomik yavaşlamasının derinleştiği endişesiyle endeks bu çeyrekte yüzde 12 gerileyerek, 2011 Eylül'ünde sonlanan çeyrekten bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. AB liderleri bugün borç krizini görüşmek üzere Brüksel'deki zirvede bir araya gelecek.

Borç krizinin çözümüne ilişkin adımların piyasa beklentilerini önemli ölçüde iyileştireceğini söyleyen Merrill Lynch Wealth Management'ın yatırım genel müdürü Victoria Ip, Avrupa'nın yatırımcılar için endişe kaynağı olmayı sürdüreceğini, zirveden çok somut çözüm önerileri beklemediklerini belirtti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, tahmini kazançlarının 10 katından işlem görüyor.