Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bugün başlayacak iki gülük AB liderler zirvesi öncesi düştü ve dünkü iki haftayı aşkın sürenin en güçlü yükselişinin bir kısmını geri verdi. ABD endeks vadelileri de düşerken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Perakende şirketi Debenhams Plc, karlılık tahminini düşürmesinin ardından yüzde 1.6 geriledi. Veolia Environnement SA, ngiltere'deki su işini 1.2 milyar sterline (1.9 milyar dolar) satma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 1.5 prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek, Londra saati ile 08:53'te 244.7 puana indi ve böylece, yüzde 1.4'lük dünkü kazancının bir kısmını geri vermiş oldu. Endeks, Euro Bölgesi borç krizinin küresel büyümeye tehdit oluşturmasının etkisi ile, Mart ayındaki zirvesinden yüzde 10 düştü ve bu yılki kazancını yüzde 0.1'in de altına daralttı. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.3 gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8'lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

Londra'da Barclays Plc stratejistlerinden Guillermo Felices ve  Sara Yates, "Mali, finansal ve politik birlik için bir yol haritası çizimine yönelik tartışmalar bekliyoruz, ancak hali hazırda anlaşmaya varılanın ötesinde, borç krizini sona erdirecek kısa vadeli güçlü tedbirler konusunda kararlar öngörmüyoruz" dediler ve "Sınırlı beklentilere sahip olma konusunda yalnız değiliz" değerlendirmesinde bulundular.

Avrupa ve ABD hisse senetleri dün, ABD konut ve dayanıklı tüketim malları siparişleri verilerinin analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkması ve Çin'in, dünyanın en büyük ikinci  ekonomisini desteklemek için ilave tedbirlere gidebileceği yolundaki beklentilerin artmasının etkisi ile yükseldi. Asya hisse senetleri bugün, Japonya'da perakende satışların Mayıs ayında ekonomistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının desteği ile, küresel ralliyi daha da genişletti.