Advertisement

Euro krizinin bu hafta Kıbrıs'ı da kurtarma paketine başvurmak zorunda bırakmasıyla Avrupa Birliği liderleri bugün bir kez daha krizin çözümüne yönelik hamleleri görüşecek.

Euro Bölgesi maliye bakanları Kıbrıs'ın kurtarma başvurusunu onaylayıp, İspanyol bankalarının kurtarılmasını detaylandırarak, bugünkü AB liderleri zirvesinin tabanını oluşturdu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in borçlanma maliyetlerini aşağı çekme çağrılarına kulak tıkamasıyla, anlaşmazlıklar İspanya ve İtalya üzerinde yoğunlaşıyor.

Önceki toplantılarda insanların çok fazla beklenti içinde olduğunu, ancak Avrupa'nın her seferinde beklentileri boşa çıkardığını söyleyen HSBC Private Bank Suisse'in baş piyasa stratejisti Sebastian Paris-Horvitz, ancak bu kez sorunların İspanya ve İtalya'dan ötürü çok daha büyük olduğunu belirtiti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Mario Monti ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, 2009'un sonunda Yunanistan'da baş gösteren krizin çözümü için daha hızlı çözüm arayışlarında birleşmesiyle, Almanya Başbakanı Angela Merkel daha da yalnızlaşıyor. 3 lider ortak euro tahvili çıkarılması ve büyüme önlemlerde hemfikir. Dün Paris'te Hollane'la bir araya gelen Merkel, 4 Temmuz'da da Monti ile görüşmek üzere Roma'ya gidecek.

Almanya başbakanı da dahil olmak üzere önde gelen müzakerecilerin zaman baskısını algılamadıklarını savunan Harvard Üniversitesi ekonomi tarihi profesörlerinden Niall Ferguson, finansal krizi aşmak için gereken sürenin günlerle ifade edildiğini, ancak yapısal reformların yıllar alacağını söyledi.