Advertisement

Avrupalı liderler bugünkü zirvede 17 ülkeyi kapsayan bölgeyi kurtarmanın yollarını ararken, yatırımcılar, 4 ülkenin Aaa notunu kaybetmesinin ardından bölgedeki kredi notlarını fiyatlıyor.

Moody's'in son CDS değerlendirmelerine göre, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda 9 kademeye kadar not kaybedebilir. Güvenli varlık talepleri bu ay Almanya'nın 2 yıllık hazine kağıtlarının getirisini eksi yüzde 0.012 ile rekor düşük seviyeye geriletti.

Zayıf Euro Bölgesi ülkelerini kurtarma masrafları, resesyonla düşen vergi gelirleri ve artan sosyal güvenlik ödemelerinin kredi notlarını tehdit etmesiyle, tahvil sahipleri artan borçlanma maliyetlerine karşı sigorta biriktirmeye başladı. İspanya ve Kıbrıs'ın da bu hafta resmi olarak kurtarmaya başvurmasının ardından piyasalar bu haftaki zirveden, krizin çözümüne yönelik bir karar çıkacağına şüpheyle yaklaşıyor.

Yatırımcıların güvenli sandıkları birçok varlığı yeniden değerlendirmeye başladıklarını belirten Londra'daki Citigroup Inc.'in küresel kredi stratejisi müdürü Matt King, risklerin büyüklüğünden korktukları kadar, politika yapıcıların çözüm konusundaki anlaşmazlıklarından da endişe duyduklarını söyledi.