Advertisement

Finansal danışmanlık şirketi Ernst&Young International, liderlerin bütçe disiplini ve büyüme politikalarını dengelemekte zorlanmasıyla bu yıl daralan Euro Bölgesi ekonomisinin 2013'te "anemik" bir toparlanma kaydetmesini bekliyor.

Ernst&Young, Euro Bölgesi'nin 2012'de yüzde 0.6 küçüleceğini, önümüzdeki yıl da yüzde 0.4 büyüyeceğini öngördü. Raporda Euro Bölgesi'nin 2014'te yüzde 1.7, sonraki 2 yılda da yüzde 2'şer büyüyeceği tahmin ediliyor.

Avrupalı liderler bugün Brüksel'de daha baştan anlaşmazlıklarla gölgelenen zirvede, Yunanistan'ın eurodan çıkmanın eşiğine getiren borç krizinin çözümünü görüşecek. Euro Bölgesi ilk çeyrekte yüzde 0.1 daraldı ve Avrupa Komisyonu 2012'de yüzde 0.3 daralma öngörüyor. Avrupa Komisyonu'nun tahminlerine göre bölge ekonomisi 2013'te yüzde 1 büyüyecek.

Toparlanmanın, liderlerin İspanya, İtalya ve Yunanistan'daki sorunları çözmeye yönelik atacağı adımlara bağlı olduğunu belirten Ernst&Young'ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika temsilcisi Mark Otty, büyüme ve kemer sıkma arasındaki dengenin bulunmasının gerektiğini savundu.

Ernst&Young, Yunanistan'ın eurodan çıkmasının Avrupa'nın başka bir ülkeyi daha kurtarma yeteneğini sorgulatarak, İspanya, İtalya ve Portekiz'den sermayenin daha da uzaklaşmasına neden olacağına dikkat çekti.