Advertisement

Almanya'da işsizlik, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin şirketlerin istihdamda artışa gitme konusundaki istekliliğini azatmasının etkisi ile Haziran ayında yükseldi ve böylelikle, bu yıl dördüncü kez yukarı yönde hareket etmiş oldu.

İşini kaybetmişlerin sayısı, mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamlarla, 7,000 artarak 2.88 milyona çıktı. Nloomberg News'un anketine katılan 30 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 3,000 artması bekleniyordu. Mevsimsel olarak düzeltilmiş işsizlik oranı ise, yukarı yönde revize edilen yüzde 6.7 seviyesinden, Haziran ayında yüzde 6.8'e yükseldi.

Brüksel'de ING Group ekonomistlerinden Carsten Brzeski, "Alman istihdam piyasasının gücünün azalmakta olduğu yönünde işaretler güçleniyor" dedi ve "Henüz bu Alman ekonomisi için bir endişe kaynağı olmayabilir, ancak muhakkak ki Avrupa'nın kalan kısmı için endişe verici" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde artmakta olan işsizlik, kargaşanın Yunanistan ve İrlanda gibi çevre ülkelerden İspanya ve İtalya gibi çekirdek ülkelere yayılması ile birlikte, 17 üyeli Euro Bölgesi'nde, derinleşen krizin altını çiziyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve diğer Avrupalı mevkidaşları bugün, genişleyen kargaşaya çözüm üretebilmek için biraraya geliyor.