Advertisement

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven Haziran ayında, 2.5 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi ve Almanya'da işsizlik oranı ekonomistlerin tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Bu durum, ekonominin yeniden resesyona düşeceği yolundaki işaretleri güçlendiriyor.

Euro Bölgesi'nde üst düzey yöneticilerin ve tüketicilerin güvenini yansıtan endeks, Mayıs ayındaki seviyesi olan 90.5'ten Haziran ayında 89.9 seviyesine indi. Bu, Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Almanya'da, işsiz sayısı Haziran ayında, mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamlarla 7,000 artarak 2.88 milyona yükseldi. Beklenti bu verinin 3,000 artması yönündeydi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde artmakta olan işsizlik, kargaşanın Yunanistan ve İrlanda gibi çevre ülkelerden İspanya ve İtalya gibi çekirdek ülkelere yayılması ile birlikte, 17 üyeli Euro Bölgesi'nde, derinleşen krizin altını çiziyor. Avrupa Birliği (AB) liderleri, bu ay İspanya ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin de yardım çağrısında bulunmasına neden olan borç krizinin yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri görüşmek üzere bugün Brüsek'de biraraya geliyor. Toplantının iki gün sürmesi planlanıyor.

Frankfurt'ta Commerzbank AG ekonomistlerinden Christoph Weil, "Almanya, Euro Bölgesi2ndeki gelişmelerden soyutlanamayacak" dedi ve "İkinci çeyrek, ekonomik daralmayı gösterecek e takip eden üç ay için de iyileşmeye yönelik işaretler yok. durumun istikrar kazanması, büyük ölçüde, Euro Bölgesi krizinin seyrine bağlı ve son gelişmeler iyimser olmak için gerçekçi nedenler değil" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında, Frankfurt saati ile 12:50'de, yüzde 0.3 düşüşle 1.2432 dolar seviyesinde seyrediyordu. Avrupa ortak para birimi son üç ayda, euronun dağılacağı yolundaki endişelerin artmasının etkisi ile, ABD para birimi karşısında yüzde 6.7 değer  kaybetti.