Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de cari açığın kırılganlık yarattığını belirterek, bu yıl yıl cari açık/GSYH oranının yüzde 7,7'de kalmayı sürdüreceğini belirtti.

Fitch'in ''Avro Bölgesi krizi gelişmekte olan Avrupa'yı gölgeliyor'' başlıklı analizinde, 2012 yılında Macaristan haricinde gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinin, Rusya ve Türkiye dahil olmak üzere, herhangi bir not indiriminden uzak kalmayı başardığı ifade edildi.

Analizde şunlar kaydedildi:

''Buna rağmen, Avro Bölgesi'nin görünümündeki kötüleşme, pozitiften durağana çevrildi. Türkiye yumuşak inişi elde etmeye yakın görünmesine rağmen, ülkenin 2012'de cari açığı gayri safi milli hasılanın yüzde 7,7'si olan 61 milyar dolar düzeyinde olacak. Bu açığın büyük bir kısmının kısa vadeli borçlanma ve portföy yatırımları ile finanse ediliyor olması, Türkiye'yi Avro Bölgesi'ndeki şiddetli volatiliteye karşı kırılgan hale getiriyor.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Haziran 2012 Perşembe, 20:53 Misafir dolar değil de sepet konuşalım isterseniz. eur/usd inse zaten dolar 2,00 olur. sepetin artması lazım. petrol biraz düşse süper olur. ayrıca altına el koymak ne demek? sosyal sorunlar insanların alım gücü düştüğünde artar.
28 Haziran 2012 Perşembe, 17:54 Misafir fitch yine fitch'liğini yapmış...
28 Haziran 2012 Perşembe, 16:54 Misafir bu konuyu hükümet ve bürokratlar da biliyor.yeni bir şey değil.cari açığı kapatmak için kurların daha da yükselmesi gerekecek.dolar 2.00 nin üzerine çıkacak ve çıkmalı.devlet bankalarda birikmekte ve toplanmakta olan altına el koyabilir ve batmayız.sosyal sorunlar cari açıkla paralel olarak artar.tsunamide ıslanmamak mümkün değil.dr.ermukan şengezer