Advertisement

İspanyol tahvilleri, Avrupa liderlerinin bugün Brüksel'de başlayacak ve iki gün sürecek zirvede, bölge borç krizi ile mücadeleye yönelik bir strateji üzerinde anlaşmaya varamayacakları endişeleri ile değer kaybetti. Bu hareket sonucu, 10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi yüzde 7 seviyesine yükseldi.

Almanya tahvilleri, yatırımcıların güvenli liman araması ve ülkede işsizlik oranının Haziran ayında yükselmesinin etkisi ile, son üç günde ilk kez değer kazandı. İspanyol tahvilleri, Wall Street Journal'da, Almanya'bub ortak tahvil ihracına düşünülenden daha önce rıza gösterebileceğine ilişkin bir haber sonrası kayıplarının bir kısmını geri aldı. On yıl vadeli tahvillerinin faizi yüzde 7 seviyesine çıkan Yunanistan, İrlanda ve Portekiz uluslararsı yardım istemek zorunda kalmıştı.

Londra'da Citigroup Inc. sabit getirili menkul kıymetler analisti Jamie Searle, "Zirvede muhtemelen uzun vadeli bir yol haritasının altını çizen yönelik adımlar atılacak" dedi ve "İtalyan ve İspanyol tahvil faizleri muhtemelen baskı altında kalmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan ya da 0.02 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 13:21'de yüzde 6.95'e yükseldi. Bu kağıdın faizi güniçinde yüzde 7.01'e çıkarak, 18 Haziran'da yüzde 7.29 ile görülen rekor seviyeye yaklaştı. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvilin fiyatı 0.13 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 1.30 euro düşerek 92.47'ye geriledi.

İspanya ve İtalya'nın da içinde bulunduğu ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürme yolunda daha fazlasını yapma çağrısı alan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB zirvesi öncesi artan bir şekilde izole olmuş görünüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, aciliyetin daha da arttığı çağrısında bulundu.