Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble'nin, bugünkü Avrupa liderler zirvesi öncesi Wall Street Journal'a verdiği mülakatta söylediği üzere, Almanya, Euro Bölgesi'nin ortak yükümlülüğünü kabul etmek için beklenenden daha önce harekete geçme konusunda istekli olabilir.

Schäuble, Almanya'nın, ulusal mliye politikasına yönelik merkezileştirilmiş Avrupalı kontrollerin kurulmasına doğru atılacak adımların geri dönülemez olduğu konusunda Berlin'in ikna edilmesi durumunda, borç yardımlaşmasının bir şekli konusunda anlaşmaya varabileceğini söyledi.

Schäuble, "Ortak maliye politikasının geri dönülemezliği ve iyi koordine edilmişliği konusunda emin olmak zorundayız. Ortak maliye politikası olmadan, müşterek bir şekilde garanti edilmiş tahviller olmayacak" dedi.

Wall Street Journal, Almanya ile diğer euro üyeleri arasındaki büyük pazarlık konusu olan böyle bir temel değişikliğin, ülkelerin bütçeleri üzerindeki egemenliklerinin önemli bir bölümünden feragat etmelerini gerektiriyor. Avrupalı politika yapıcılarının çoğu, Euro Bölgesi'nin çökmesini önlemeye karşılık, mali gücünü ortaya koyması konusunda ne kadar ileri gştmeye istekli olduğunu sorguluyor.

Schäuble, "Avrupa'da sürdürülebilir bir anlaşmaya sahip olabilmek için, ihtiyaç duyulduğu kadar ilerleme konusunda istekliyiz" dedi.

Alman Maliye Bakanı'nın yorumları Almanya'nın, Başbakan Angela Merkel'in bu hafta başında Alman kanun yapıcılara yaptığı konuşmada, Avrupa borçlarının tamamıyla ortak hale getirilmesinin kendi ömrü boyunca olmayacağını söylemesinin ardından Avrupa'daki birçok gözlemcinin düşündüğünden daha esnek olduğunu işaret ediyor.

Berlin, Avrupalı liderlerin mali birliğe yönelik somut adımlar atmaları konusundaki ısrarlarını sürdürürken, Schäuble, Almanya'ın, yeni Euro Bölgesi çerçevesine yönelik anlaşmanın bütünüyle uygulamaya konulmasından önce, bir biçimde ortak borçlanma kağıdı çıkarılmasına rıza gösterebileceğinin işaretini verdi.

Schäuble, "Kamu borçlanması için yükümlülüğü, maliye politikası konusunda karar verme yeterliliğinden ayıramayız. Bu krizden çıkarılan en temel derslerin gözardı edilmesi olur. Ortak bir AB maliye politkasına sahip olur olmaz, ortak yükümlülüğü düşünebilirz. Sıra önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Wall Street Journal'a göre, Almanya'daki bu değişim, Berlin'in, Fransa ve diğer Euro Bölgesi ülkeleri ile, Euro Bölgesi için yeni bir düzenleyici yapı konusunda uzlaşmaya varma yolunda, algılanandan daha ileriye gitme konusundaki istekliliğini işaret ediyor.