Advertisement

Güney Kore ve Çin'den gelen verilerin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi ve Avrupalı liderlerin borç krizinin çözümünde ilerleme kaydetmesinin küresel büyümenin yavaşladığına ilişkin endişeleri gevşetmesi üzerine gelişen piyasa hisse senetleri 1 haftanın zirvesine tırmandı.

Satışlarının yüzde 41'ini Asya ve Avrupa'da gerçekleştiren Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. 1 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Aralarında SK Innovation Co.'nun da yer aldığı Güney Koreli petrol şirketleri, benzin vadelilerinin değerlenmesiyle yükseldi. Dünyanın en büyük telefon üreticisi Samsung Electronics Co., Apple Inc.'in Galaxy Nexus akıllı telefonlarının ABD'deki satışlarını yasaklatmasıyla 1 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 940.93 puana yükselerek 29 Haziran'daki kazançlarını genişletti. Çin'in satın alma yöneticileri PMI Endeksi beklentinin üzerinde gelirken, Güney Kore'de de ihracat 4 aydan bu yana ilk kez artış kaydetti. Avrupalı liderler geçtiğimiz hafta İspanya ve İtalya'nın yardım şartlarını gevşetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yer alan 21 ülke, ihracatının yüzde 30'unu Avrupa Birliği ile gerçekleştiriyor.

Avrupa bankalarına ilişkin kararın risk iştahını olumlu etkilediğini belirten CIMB-Principal Asset Management Co. Ltd.'ın yatırım genel müdürü Jessada Sookdhis, Asya'nın ABD ve Avrupa'ya kıyasla çok daha güçlü bir ekonomik büyüme potansiyeli olduğunu söyledi.

Filipin Borsası yüzde 1.3 kazançla rekor seviyede kapanmaya hazırlanıyor. Endonezya'nın Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 1, Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 0.8 ve Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 primlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 2.7 yukarıda seyrediyor. Bu oran MSCI Dünya Endeksi için yüzde 4.5'te seyrediyor.