Advertisement

Görevi dün devralan Dünya Bankası'nın yeni başkanı Jim Yong Kim, bankanın, küresel ekonominin kötüleşmesi hâlinde gelişmekte olan piyasalardan gelen kredi taleplerini karşılamak üzere güçlü bir finansal pozisyonda bulunduğunu belirtti.

"Krizle mücadele etmeye hazırız" ifadeleriyle öne çıkan Dünya Bankası'nın yeni başkanı, bankanın durumu dikkatli bir şekilde takip ettiğini söyledi. Kim, "Her şey krizin büyüklüğüne ve derinliğine bağlı; ancak Dünya Bankası gereken finansal desteğe sahip" dedi.

52 yaşındaki Kim, 4 yıl önceye kıyasla yoksul ülkeleri desteklemek için daha az kredi kaynağına sahip olan bankanın başkanlık görevini Robert Zoellick'ten devraldı. Avrupa'daki borç krizi ve Çin'deki yavaşlamanın küresel büyümeyi tehdit ettiği bir zamanda, Kim'in kendi alanı olan fizik biliminin dışında bir göreve alışması için çok fazla vakti yok.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nın uluslararası ekonomi direktörü Uri Dadush, görevin finansal kriz yönetimi, makroekonomi, Avrupa'nın para birliğinin çalışmalarının anlaşılması, riskler ve ülkeleri öncelik sırasına göre konumlamayı kapsadığının altını çizdi.

Bunun bir roket bilimi olmadığını, ancak Kim'in deneyiminin bulunmadığı bir alan olduğuna dikkat çeken Dadush, yeni Dünya Bankası başkanının, çok hızlı bir şekilde birçok şeyi öğrenmesinin gerektiğini söyledi.