Advertisement

Microsoft Corp., internet reklamları şirketi birimi AQuantitive Inc.'ten kaynaklanan kayıpları için 6.2 milyar dolar zarar yazmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, AQuantitive Inc.'i satın almak için ödediği miktar kadar zarar yazmaya hazırlanarak, internet biriminin, tahminlerden daha kötü performans kaydedeceğinin de sinyalini verdi.

Bu zararla, şirketin büyük ihtimalle Haziran'da sonlanan çeyrekte zarar açıklayacağı tahmin ediliyor. Microsoft'un açıklamasının öncesinde analistler, şirketin geçtiğimiz çeyrekte 5.3 milyar dolar kâr elde edeceğini öngörüyordı.

Microsoft, Google Inc.'le rekabeti yakalayabilmek için 2007'de AQuantitive'i 6.3 milyar dolara satın almıştı. Yazılım devi, AQuantitive'in tahmin edildiği ölçüde büyümeyi hızlandıramadığını söyledi.

Konuyla ilgili bilgisi olan bir kaynak, şirketin bu zararı, istediği kadar hızlı telafi edemeyeceğini belirtti.

New York'taki BCG Partners LP'nin analistlerinden Colin Gillis, internet hizmetlerinin, şirketin üzerindeki en büyük yük olduğunu savundu.

Microsoft, AQuantitive'ın hedeflerini tutturamamasına rağmen şirketin araştırma başına sağladığı kazanç ve Bing arama motoru için piyasa hisse kazançları gibi alanlarda ilerleme kaydettiğini belirtti.

Microsoft Nisan'da internet hizmetlerinin kayıplarının son 9 ayda 1.45 milyar dolara gerilediğini, satışların da yüzde 11 artarak 2.13 milyar dolara çıktığını açıklamıştı.