Advertisement

İngiliz Financial Times gazetesine açıklamada bulunan Avrupa'nın Sermaye Piyasaları Kurumu (Esma) başkanı Steven Maijoor, gözlemci kurumun, 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşunun, bankaları değerlendirmelerinin titizliğini ve şeffaflığını araştıracaklarını söyledi.

Standard&Poor's, Fitch Ratings ve Moody's'i mercek altına almaya hazırlanan kurumun, bu yılın sonuna kadar incelemelerini tamamlaması bekleniyor.

Maijoor, geçtiğimiz ay Moody's'in 15 küresel bankanın kredi notunu indirmesi gibi sert hamlelerinin, reyting kuruluşlarının "yeterli analitik kaynakları" olup olmadığı konusunda şüpheleri ortaya attığını belirtti.

Esma'nın başkanı Maijoor, kurumun, kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeyi etkilemeye çalışmadığını, ancak değerlemelerin "mantıklılığını" araştırdıklarını söyledi.

S&P ise Financial Times'a, kuruluşun, banka değerlendirmelerinin, şeffaflık, kalite ve tutarlılık esaslarına uygunluğunu anlatmaya hazır olduklarını aktardı. Diğer 2 kuruluş ise bir açıklamada bulunmadı.

Kredi kuruluşlarının Avrupa'daki faaliyetlerini sürdürebilmesi için, Esma tarafından tanınması ve iyi anlaşması gerekiyor.