Advertisement

Kıbrıs Rum Yönetimi hükümeti, Marfin Laiki Bank'ın yaklaşık 1,8 milyar avro değerindeki hisselerini, bankanın yeniden yapılandırılması çerçevesinde satın aldığını duyurdu.

Rum radyosu, ilgili haberinde, hükümetin, ''finans sektöründeki istikranın güvenceye alınmasına istikrarlı bir şekilde bağlı olduğunu teyit ettiğini'' kaydetti.

Haberde, Rum hükümetinin uluslararası bir yardım programı çerçevesinde Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile sıkı işbirliği içerisinde çalışacağını belirttiği aktarıldı.

Haberde ayrıca, ''Kıbrıs Bankası''nın sermayesinin güçlendirilmesi planı sonucunda, bankanın sermayesinin 592 milyon avro oranında arttığı belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, geçen hafta, ''Kıbrıs Bankası, Laiki Bank ile Helenic (Yunan) Bankası''nın, uzun vadeli IDR'lerini, ''BB ''den ''BB''ye düşürerek, kredi not görünümlerini negatif izlemeye almıştı.

Buarada, Rum yönetiminin ekonomik destek için Avrupa destek mekanizmasına başvurmasının ardından, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF görevlileri dünden itibaren Rum kesimine gelmeye başladı.

30'dan fazla kişiden oluşan heyet, Rum finans sektörünün içinde bulunduğu gerçek durumu araştıracak.

AA