Advertisement

ABD'de sanayi üretiminin daralması ve Euro Bölgesi'nde işsizliğin rekor seviyeye tırmanmasıyla Fed ve Avrupa Merkez Bankası'ndan politika hamleleri beklentisinin artmasıyla Tokyo Borsası yükseldi; Topix Endeksi 2 ayın zirvesine tırmandı.

Satışlarının yüzde 60'ını Avrupa ve ABD'de gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.9 değer kazandı. Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük 2. bankası Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., Daiwa Securities Group Inc.'in sektörün notunu yükseltmesinin arından yüzde 1.8 primlendi. Kargo şirketi Kawasaki Kisen Kaisha Ltd., piyasa değerinin çeyreği kadar hisseyi satacağını söylemesi üzerine yüzde 13 geriledi.

Topix Endeksi yüzde 1.1 kazançla 777.97 puana çıkarak 2 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 5 hisse değer kazandı. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.8 artışla 9,077.22 puana yükseldi. Nikkei endeksinin işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 6.2 üzerinde seyretti.

Fed ve AMB'nin reel ekonominin bozulmasını önlemek için harekete geçebileceği beklentisinin hisseleri desteklediğini belirten Resona Bank Ltd.'ın Tokyo'daki başekonmisti Koichi Kurose, olumsuz ekonomik verilerin hisse senetlerinde önceden fiyatlandığını söyledi.

Topix Endeksi, ABD, Çin ve Avrupa'ya ilişkin endişelerler 27 Mart'taki zirvesinin yüzde 11 altında seyrediyor. Endeksteki hisseler, defter değerlenerinin 1.1 katından fiyatlanıyor. Bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.2 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 1.4 katında bulunuyor.