Advertisement

Avustralya Merkez Bankası bugünkü toplantısında, politika faizini değiştirmeyerek son 2.5 yılın en düşük seviyesinde tuttu ve borçlanma maliyetlerinde son dönemde yapılan indirimlerin, daha da kötüleşen küresel ekonomiyle mücadele konusunda yardımcı olacağını kaydetti.

Banka Başkanı Glenn Stevens ve kurul, gecelik nakit faiz hedefini yüzde 3.5'te bıraktı. Bu karar, Bloomberg News'un anketine katılan 28 ekonomistin tümü tarafından doğru tahmin edildi.

Avustralya'da, ihracat fiyatlarının düşmesine karşın, istihdam Ocak-Mayıs döneminde, son beş yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi ve 500 milyar Avustralya doları (513 milyar dolar) tutarında yatırım, bazı bölgelerde büyümeyi destekliyor. Mayıs ve Haziran aylarında politika faizini toplam 75 baz puan düşüren Stevens, Avrupalı liderlerin geçen hafta İtalya ve İspanya'nın borçlanma maliyetlerini düşürme yönünde adımlar atmasının ardından, faiz değişikliğine gitmedi.

Stevens, "Son altı ay boyunca, para politikasında somut gevşeme var" dedi ve "Kurul  bunu değerlendirdi ve enflasyonunun hedef ile uyumlu olmasının beklenmesi ve büyümenin trende yaklaşması ile birlikte, ulusalrası görünümün birkaç ay öncesine göre daha kötü görünmesine karşın, para politikası duruşu uygun kalmaya devam etti" değerlendirmesinde bulundu.

Stevens, "Faiz son dönemde volatil seyretmekte, ancak genel anlamda yüksek kalmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.