Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de hizmet sektörünün Haziran'da hızını artırması ve Pekin Hükümeti'nin para politikasında daha fazla gevşemeye gideceği spekülasyonu üzerine Çin Borsası 3. gününde de yükseldi.

China Vanke Co., 21st Century Business Herald gazetesinin, hükümetin, konut piyasasını sınırlayıcı yeni önlemler almayabileceğini söylemesinin ardından yüzde 2 değer kazandı ve imar şirketleri endeksi son 3 haftanın en büyük kazancına işaret etti. Likör üreticisi Kweichow Moutai Co., Citigroup Inc.'in, "döngüsel sıçrama" beklentisiyle tüketici şirketlerini tavsiye etmesiyle 3. gününde de primlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi yzüde 0.6 artışla 2,240.23 puana çıktı ve 21 Haziran'dan bu yana en yükseğine işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 2,483.84 puandan işlem gördü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.7 ekside kapandı.

Bu ay munzam karşılık indiriminin speküle edildiğini ve hükümetin, piyasası destekleyici politikalarını artırmasının beklendiğini belirten haitong Securities Co.'nun analistlerinden Zhang Qi, hisselerin geçtiğimiz ay çok fazla düştüğünü, bu sebeple Temmuz'da sıçrama beklediklerini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl hükümetin para politikasını gevşetecesi spekülasyonuyla yüzde 1.9 yukarıda seyrediyor. Çin Merkez Bankası, Kasım'dan bu yana 3 kez munzam karşılıkları, bir kez de politika faizini indirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi, Haziran'da yüzde 6.2 düşüşle Asya'nın en kötü performanslı borsası olmasının ardından geri sıçrıyor. Endeks, tahmini kazançların 9.79 katından fiyatlanıyor.