Advertisement

Dünya genelinde merkez bankalarının büyümeyi desteklemek üzere daha fazla önlem alacağı spekülasyonunun Asya Borsalarını desteklemesiyle güvenli varlık talepleri azaldı; yen, önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

ABD'de bugün açıklanacak fabrika ve istihdam rakamlarının, Fed'in teşvik uygulaması ihtiyacını artırabileceği beklentisi üzerine dolar geriledi. Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin 5 Temmuz'daki toplantısında faiz indireceği tahmin ediliyor. Avustralya doları, inşaat izinlerinin rekor seviyeye tırmansı ve merkez bankasının faizleri sabit bırakmasının ardından 2 ayın zirvesine çıktı.

Risk iştahının artmasının yen satışlarına neden olduğunu belirten Tokyo'daki Gaitame Online Co.'nun Döviz danışmanlarından Masakazu Sato, piyasanın AMB'nin faiz indirimi olasılığını fiyatladığını, Çin ve Avustralya'dan beklentinin üzerinde gelen verilerinin de yendeki çapraz satışları artırdığını söyledi.

Yen, euro karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 100.50 seviyesine, dolar karşısında da yüzde 0.3 değer kaybederek 79.75 düzeyine geriledi. Dolar, euro karşısında yüzde 0.2 düşüşle 1.2599'a geri çekildi. Avustralya doları ise ABD doları karşısında yüzde 0.1 kazançla 1.0259'dan işlem gördü. Avustralya doları daha erken saatlerde 1.0285 dolardan 3 Mayıs'tan bu yana en yükseğine işaret etmişti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 2.7 yükselmesinin ardından bugün yüzde 0.7 yükseldi.

ABD'de bugün açıklanacak fabrika siparişlerinin, Mayıs'ta yüzde 0.1 artışa işaret etmesi bekleniyor.