Advertisement

Avrupa'dan Çin'e merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek adına parasal teşviğe gidecekleri işareti ve İran'a karşı yaptırımların arzı baltalayacağı spekülasyonu ile petrol yüksleiyor.

Petrol vadelileri önceki kayıpları eriterek yüzde 1.1 kadar yükseldi. Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizinie darbe indirmek adına bu hafta faiz oranını indireceği tahmin edilirken Çin'in devlet kuruluşu gazetelerinden biri ülkenin bankacılık sektöründe likidite artırımına gitmesi için doğru zaman olduğunu yazdı.  Goldman Sachs Group'a göre İran'ı petrol ihracını hedef alan ambargo önceki tahminlerin üstünde bir etkiye yol açacak.

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki ağustos teslimli petrolün varili 88 sent kadar tırmanarak 84.63 dolar oldu ve Sidney'de yerel saatle 16.14'te 84.45 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı dün 1.21 dolar düşüşle 28 haziran tarihinden beri en düşük seviye olan 83.75 dolardan işlem gördü. Petrol fiyatları bu yıl yüzde 15 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ağustos teslimli brent petrolün varili 87 sent artışla 98.21 dolara yükseldi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 13.59 dolardan 13.77 dolara genişledi.