Advertisement

Bakır, ABD, Avrupa ve Çin merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşeteceği ve buna bağlı olarak sanayi metallerine talebin artacağı beklentisi ile son beş haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1.7 yükselerek, 29 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesi olan ton başına 7,755 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 12:05'te ton başına 7,747.75 dolara geldi. Eylül teslimatı bakır kontratı ise New York Comex piyasasında yüzde 1.3 değer kazanarak pound başına 3.5125 dolara çıktı.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bölgedeki krizi durdurmak için bu haftaki toplantıda faizleri düşürmesi beklenirken, Çin'de devlete
ait gazetede, bankalara uygulanan zorunlu karşılıklarda indirime gitmek için zamanın olgunlaştığı kaydedildi. BNP Paribas SA'ya göre, ABD'de istihdam figürlerindeki düşüş, Fed'i bu hafta yeni teşviklere gitmeye yöneltebilir.

Tokyo'da Astmax Ltd. emtia fon yöneticisi Tetsu Emori, "Bakır piyasası, Fed dahil hükümetlerin, zayıf ekonomik verilerin ardından, ekonomilerini desteklemeye yönelik tedbirler alacağı beklentisinden destek buluyor" dedi.

ABD ekonomisine yönelik endişeler, dün ISM imalat sanayi endeksinin Haziran ayında son üç yılda ilk kez daralma göstermesinin ardından daha da arttı.

Avrupalı liderler, geçen hafta piyasaları yatıştırıcı ve para bloğunun entegrasyonuna yönelik adımlarının ardından, dikkatlerini Avrupa Merkez Bankası'na çevirdi. Avrupa Merkez Bankası 5 Temmuz'da, ekonomistlerin beklentisi dahilinde, politika faizini düşürerek hükümetlere yardımcı olabilir. Avrupa Merkez Bankası son dönemde, kurtarma paketlerinin ardından tahvil alımları ve sınırsız üç yıl vadeli krediler gibi adımlar atarak, daha öcne görülmemiş bir hareket yolu izledi.

LME tarafından izlenen bakır stokları bu yıl yüzde 31 düştü. Stoklar dün 256,300 tona inerek, son sekiz seansta ilk kez geriledi. Ancak stoklar Haziran ayında yüzde 11 yükselerek, Eylül ayından bu yana ilk kez aylık bazda yukarı yönde hareket etti ve yılın ikinci çeyreğinde fazla bir değişiklik göstermedi.

Ekim vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 1.6 yükselerek ton başına 56,270 yuana (8,858 dolar) ulaştı.

LME'de, çinko yüzde 0.5 artarak ton başına 1,882 dolara ve nikel yüzde 0.2 artarak ton başına 16,790 dolara çıkarken, aluminyum yüzde 0.4 yükselişle ton başına 1,917 dolara, kalay yüzde 0.2'lik çıkışla ton başına 18,945 dolara ve kurşun yüzde 0.5 prim yaparak ton başına 1,887.75 dolara çıktı.