Advertisement

İspanya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün açıkladığı verilerde, Haziran ayında işsiz sayısının bir önceki aya oranla 98 bin 853 kişi daha az olduğunu bildirdi.

Yüzde 24,6'lık işsizlik oranı ile AB ülkeleri arasında en fazla işsizin olduğu İspanya'da, son 3 aydır işsiz sayısında düşüş görülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın rakamlarında, işsizliğin Mayıs ayına göre Haziran'da yüzde 2,1 oranında düştüğü belirtilirken, sektörel olarak bakıldığında tarım dışında diğer tüm sektörlerde işsiz sayısında azalma olduğu kaydedildi.

2012 Haziran ayının işsizlik rakamlarının yıllık değerlendirmesi yapıldığında, her şeye rağmen 1 yıl öncesine oranla yüzde 11,97'lik artışla 493 bin 468 daha fazla işsiz olduğu ifade edildi.

Mevcut durumda İspanya'da sosyal sigortaya kayıtlı toplam işsiz sayısı 4 milyon 615 bin 269 olarak verildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2012 Salı, 12:02 Misafir sadece balon issizlik dusuyor deniyor buyumeyen bir ulkede issizlik dusmez bu sadece balon %25 olan issizlik realde en az %40 ve bu calisan kismin bakmasi gereken yuzde ispanya italya fransa almanya bu ulkelerde ekonomi buyuk kolay kolay sarsilmaz ama sarsildigindada durdurulmasi kolay olmaz,ab de guven cok dustu ulkeler buyume bir yana su anki pozisyonlarini koruma endisesi yasiyor,ab ulkeleri borc icinde ve bu borclari olmayan paralarla oduyorlar yani borcu borcla kapatmaya calisiyorlar ama bu kisir dongu bu sene sonana kadar yurur yada yurumez euro nun cok buyuk deger kaybedecek