Advertisement

Standard&Poor's 500 Endeksi'nin volatilitesi, değerleme ve işlem hacimlerini 2003'den bu yana görülmemiş seviyelere çeken düzeylere geri dönüyor.

Amerikan hisselerinin gösterge endeksindeki günlük fiyat değişimi ortalaması Haziran'da iki katına çıkarak yüzde 1'e ulaştı. Aynı zamanda Amerikan Borsalarındaki işlem hacmi günlük 6.8 milyar hisseye geriledi ve değerlemeler yüzde 16 ile 50 yıllık ortalamanın altına düştü. Bloomberg'in verileri, bu seviyelerin 9 yıldır görülmediğine işaret ediyor.

2011'de 50 yıllık ortalamanın iki katına çıkan volatiliteden korkan yatırımcılar, boğa piyasasının başladığı 3 yıl önceden bu yana yatırım fonlarından 300 milyar dolar çekti. S&P 500'deki kazançların 2011'in 3. çeyreğinde 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en düşük seviyelerine gerilemesiyle ayılar, fiyat dalgalanmalarının büyüklüğünün artışının, yatırımcıları piyasalardan uzaklaştıracağını söylüyor. Boğalar ise kazanç büyümesinin öncesinde bu değerlemelerin fırsat yarattığını düşünüyor.

Hâlâ boğa piyasasına inandıklarını belirten Birinyi Associates Inc.'in başkanı Laszlo Birinyi, yatırımcıların, şirketlerdeki temel faktörlere odaklanmalarının gerektiğini söyledi.