Advertisement

Avrupa'daki değerlemelerdeki düşüşün azalmasını bekleyen analist Graham Secker, Ronan Carr ve Matthew Garman'dan oluşan Morgan Stanley'nin Avrupa Hisse Senetleri Stratejisi Ekibi, Avrupa Borsalarının tavsiyesini "düşük ağırlık"tan, "nötr"e çıkardı.

AB zirvesinin Avrupa'daki riskleri potansiyel olarak azalttığına dikkat çeken analistler, finansal ve telekom hisselerini değerlemelerin AB'deki endişelerle en çok baskılanan sektörler arasında saydı.

Analistler, kazanç görünümünün, Avrupa'daki zayıf büyüme ve dünyanın geri kalanındaki yavaşlama endişelerinin artmasıyla bozulduğuna dikkat çekti.

Hisse başı kazançların bu yıl yüzde 8 düşeceğini öngören Morgan Stanley analistleri, not indirimlerinin en çok döngüsel sektörlerde görüleceği beklentisiyle, bu sektördeki "düşük ağırlığını" korudu.

Sigorta şirketlerinin ağırlığını, sektörün çok ucuz olduğu gerekçesiyle yüksek ağırlıklı olarak değiştiren analistler, finansal sektörün ağırlığını da nötr olarak belirledi.

Morgan Stanley, temel tüketim şirketlerinin ağırlığını da, rekor düzeyde değerlemelere sahip olduğu gerekçesiyle "düşük ağırlık" düzeyine çekti; telekomünikasyon sektöründeki yüksek ağırlığını da korudu.