Advertisement

İspanya Sosyolojik Araştırmalar Merkezi'nin (CIS) belirli aralıklarla gerçekleştirdiği anketlerde, ilk kez bankacılık sektörünün İspanyolların endişe duyduğu konulardan biri olduğu ortaya çıktı.

CIS, 2-11 Haziran tarihleri arasında yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. İspanyol hükümetinin, sermaye artırımıyla bankaları kurtarmak için Avro Grubu'na yaptığı başvuru sırasında gerçekleştirilen anketin sonucunda, İspanyollar için bankacılık sektörünün artık bir endişe konusu olduğu görüldü.

Sıralamada yüzde 8,2'lik oranla bankacılık sektörü İspanyolların endişe duyduğu 6. konu olarak yer aldı. Endişe duyulan konuların başında, çok uzun zamandır olduğu gibi yine işsizlik ilk sırada yer aldı. İspanyolların yüzde 78'i en fazla işsizlikten endişe duyarken, bundan önce yapılan son ankette bu oranın yüzde 82 olduğu hatırlatıldı.

İspanyolları endişelendiren konular şöyle sıralandı:

''Ekonomik sorunlar (yüzde 46,3), siyaset düzeyi ve siyasi partiler (yüzde 24,3), yolsuzluk (yüzde 12,4), sağlık (yüzde 8,6), bankacılık (yüzde 8,2), eğitim (yüzde 7,7), göç (yüzde 5).''

Öte yandan, ankete göre, işsizliğin yüzde 24,6 düzeyinde olduğu İspanya'da, ''gelecek bir yıl içinde iş bulacağına inanmayan veya az inananların'' oranı yüzde 61. İspanyolların yüzde 49,3'ü mevcut ekonomik durumlarını ''orta halli'', yüzde 25,1'i ''iyi ve çok iyi'', yüzde 19'u ise ''kötü ve çok kötü'' diye ifade etti. İspanyolların yüzde 66,6'sı da ülkedeki siyasi durum için ''kötü veya çok kötü'' değerlendirmesinde bulundu.