Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesiyle euro, son 6 ayın en sert haftalık düşüşünün sinyalini verdi.

Olumsuz beklentilerin öne çıktığı İspanya ve Almanya'nın imalat sanayî verisi öncesinde euro, yen karşısında 2 gündür kaydettiği düşüşü sürdürdü. Avrupa Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası dün politika faizlerinde indirime giderken, İngiltere Merkez Bankası da varlık alım programını genişletti. Avustralya doları, Asya Borsalarındaki düşüşle birlikte zayıfladı.

Euro Bölgesi'ndeki ekonomik temellerin vahim göründüğünü belirten Gaitame.com research Institute Ltd.'ın araştırmacılarından Takuya Kawabata, verilerin euroyu desteklemesini bekleyemeyeceklerini söyledi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 kayıpla 1.2382 seviyesine geriledi. Euro/Dolar dün 1.2364 dolar düzeyinden 1 Haziran'dan bu yana en düşüğüne işaret etmişti. Bu hafta yüzde 2.3 değer kaybetmiş olan euro, 16 Aralık'tan bu yana en sert haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Euro, yen karşısında da yüzde 0.1 zayıflayarak 98.94 seviyesine geri çekildi ve haftayı yüzde 2.1 aşağıda tamamlamaya yöneldi. Dolar/Yen paritesi ise 79.91 yenden işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 kayıpla, 2. gününü de ekside tamamladı. Avustralya doları yüzde 0.3 düşüşle 1.0260 düzeyine geri çekildi.

Almanya'da imalat sanayînin Mayıs'ta yıllık bazda yüzde 1.2 düşüş kaydetmesi bekleniyor.