Advertisement

Bakır fiyatları, Avrupa ve Çin merkez bankalarının faiz indirimlerinin ekonomik büyümeyi güçlendirmeye yetmeyeceği endişeleri ile, ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi, düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.6 düşerek ton başına 7,648 dolara kadar indikten sonra, Tokyo saati ile 12:19'da 7,649 dolara geldi. Metal bu hafta, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9'luk bir kayıp yaşadıktan sonra yüzde 0.5 düştü. Eylül vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.5 düşerek pound başına 3.474 dolara indi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklayacağı veriler, istihdam artış hızının Haziran ayında güçlendiğini gösterebilir. Bu durumda, Fed üzerinde, para politikasını gevşetmeye yönelik baskı biraz azalacak. Avrupa Merkez Bankası dün, politika faizini yüzde 0.75'e indirerek rekor düşük seviyeye çekti ve mevduat faizini sıfıra indirdi. Ancak banka, İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak herhangi bir tedbir açıklamadı. Çin Merkez Bankası da dün borçlanma maliyetlerini düşürdü.

Sydney'de Fat Prophets analistlerinden David Lennox, "Piyasada biraz karamsar hava var" dedi ve "Aslında birşey yok. ABD 2009'dan bu yana faizleri düşürüyor ve bu neredeyse hiçbir şeye yaramıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faiz indirimlerinin ekonomi üzerinde yalnızca "sınırlı" etkisinin olabileceğini ve ekonomiye yönelik aşağı yölü risklerin somut hale geldiğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası, borç krizinin küresel ekonomiyi olumsuz etkilemesi ile birlikte, varlık alım programını genişletti. Bugün açıklanacak olan Almanya ve İspanya sanayi üretimi verilerinin düşmesi bekleniyor.

Lennox, doların güçlü seyrinin de emtia üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti. Euro dolar karşısında bu hafta yüzde 2.3 düşüş göstermeye hazırlanıyor. Bu, 16 Aralık'ta sona eren beş günlük dönemden bu yana en hızlı düşüşü işaret ediyor.

LME tarafından izlenen bakır stokları, dün itibariyle, düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve 252,725 tona indi. Stoklar bu yıl yüzde 32 geriledi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen stoklar ise iki haftadır yükseldi ve 139,442 tona çıkarak son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekim vadeli bakır kontratları Şanghay piyasasında yüzde 0.5 düşerek ton başına 55,730 yuana (8,753 dolar) indi.

LME'de, aluminyum yüzde 0.5 düşerek ton başına 1,933 dolara ve kurşun yüzde 0.8 düşerek ton başına 1,871.75 dolara inerken, nikel ve çinko fazla değişmeyerek sırasıyla ton başına 16,690 dolar ve 1,855 dolar seviyelerinde kaldı. Kalay ise henüz işlem görmedi.