Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam ve Almanya sanayi üretimi verileri öncesi düştü. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

Peugeot SA, yılın ilk yarısında satışlarının azaldığını açıklamasının ardından yüzde 1.7 değer kaybetti. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, HSBC Holdings Plc'nin hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 4 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:06'da 256.05 puana indi. Gösterge endeks halen beşinci haftayı da yükselişle tamamlayarak, Ocak ayından bu yana en uzun süreli haftalık yükseliş serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Endeks, merkez bankalarının para politikasını gevşeteceği beklentisinin desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 9.5 yükseldi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 geriledi.

Londra'da Capital Spreads dealerlarından Jonathan Sudaria, "ABD istihdam verileri bugün odak noktası olacak. Zira bu verilerin zayıf çıkması, Fed'in bir sonraki politika toplantısında ilave teşvik kararı alabileceği beklentilerini artırır" dedi.

ABD'de Çalışma Bakanlığı bugün TSİ 15:30'da istihdam verilerini açıklayacak. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, tarım dışı istihdamın, Haziran ayında, 100,000 ve özel sektör istihdamının ise 106,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise önceki ayki seviyesini koruyarak yüzde 8.2'de kalması öngörülüyor.