Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi, inşaat sektörünün desteğiyle Mayıs'ta aylık bazda yüzde 1.6 büyüdü. Sanayi üretimi Nisan'da yüzde 2.1 düşüş kaydetmişti.

Bloomberg Haber'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, sanayi üretiminin yüzde 0.2 artacağı yönündeydi. Çalışma günlerine göre ayarlanmış üretim, yıllık bazda değişiklik kaydetti.

Borç krizinin, Almanya'nın en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesi'ni tehdit etmesi üzerine Avrupa Merkez Bankası dün faizleri rekor düşük seviyeye indirdi.

Almanya'daki şirket ve yatırım güveni, büyümenin yavaşladığına yönelik sinyallerle gerilerken, rekor düşük seviyedeki işsizlik ve bölge dışından gelen talepler, ülke ekonomisinin krizden korunmasına yardımcı oldu.

Almanya Ekonomi Bakanlığı dün fabrika siparişlerinin Mayıs'ta yüzde 0.6 artış kaydettiğini açıkladı.

Almanya'nın imalat sanayînin hâlâ iyi durumda oldupunu, ancak borç krizinden ötürü önümüzdeki aylarda bir miktar yumuşama beklediklerini belirten Dekabank'ın ekonomistlerinden Andreas Scheuerle, Euro Bölgesi'nde her şeyin resesyona işaret ettiğini, küresel ekonominin de Avrupa'daki zayıflamayla birlikte hız kestiğini söyledi.