Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdamın, ekonomistlerin veri açıklanmadan önceki tahminlerine göre, iki yılı aşkın sürenin en kötü çeyrek döneminin son ayında, artışını hızlandırması bekleniyor.

Bloomberg News'un anketine katılan 84 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Mayıs ayında 69,000 artan tarım dışı istihdamın Haziran ayında 100,000'lik bir artış göstermesi bekleniyor. Kamu kuruluşlarının istihdamı dışarıda bırakıldığında ise, istihdam artışının 106,000 ile 2010 yılının ilk çeyreğinden bu yanaki en kötü çeyrek dönemi sonlandırması öngörülüyor.

İstihdamın bu beklentiler dahilinde artması, Mayıs ayına göre biraz iyileşme olmasına karşın, işe almaların daha düşük bir vitese geçtiğinin diğer bir işareti olacak. Bu da tüketicilerin harcama hızlarını artırma imkanlarını kısıtlayacak. İşsizlik oranının ise Mayıs ayı seviyesini koruyarak yüzde 8.2'de kalması bekleniyor. Bu oran, Fed politika yapıcılarının, istihdamın işsizliği düşürecek denli güçlü artmadığı görüşünün altını çiziyor.

Boston'da John Hancock Financial Services Inc. başekonomisti Bill Cheney, "İstihdam piyasası zorlanıyor ama iyileşiyor" dedi ve "İstihdam artışı güvenilir bir şekilde 250,000 bandında seyretmeye başlayıncaya kadar, istihdam piyasasının kırılgan halini sürdüreceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Çalışma Bakanlığı, istihdam verilerini TSİ 15:30'da açıklayacak. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışı tahminleri 35,000 ile 165,000 arasında kaldı.

Çalışma Bakanlığı'nın hanehalkı üzerinde ayptığı diğer bir anket ile derlenen işsizlik oranı için ise tahminler yüzde 8.1 ile yüzde 8.3 arasında geldi. İşsizlik oranı Şubat 2009'dan bu yana yüzde 8'in üzerinde seyrediyor. Bu, 1948 yılından bu yana aylık bazda, yüzde 8'in üzerüinde, en uzun dönemi işaret ediyor.