Advertisement

Çin'den Avrupa'ya merkez bankalarının toplu halde para politikalarını gevşetmeye gitmesiyle, Asya'daki politika yapıcıların da küresel yavaşlamaya karşı harekete geçmeleri talep edilmeye başlandı.

Mizuho Corporate Bank Ltd. ve ING Groep NV, Güney Kore'nin önümüzdeki hafta faiz indirme ihtimali artıyor. Mizuho'nun ekonomistlerinden Vishnu Varathan, Singapur, Malezya, Avustralya, Tayland ve Hindistan'ın para politikasını gevşetmesi için yeterli alana sahip olduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın Twist Operasyonu'nun 2 hafta sonrasında Avrupa Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası politika faizini indirirken, İngiltere Merkez Bankası da tahvil alım programını artırdı. Merkez bankalarının hamlelerinin, dünyanın en büyük ekonomilerindeki zayıflığa dikkat çekmesiyle Asya Borsaları bugün düşüş kaydederek, para politikası hamlelerinin büyümeyi desteklemeye yeterli olmayacağına işaret etti.

Politika yapıcıların ekonomileri aşağı yönlü risklerden korumak için daha fazla nedeninin olduğunun görüldüğünü belirten Varathan, şokların ticaret bağıyla yayılma ihtimalinin, Asya'daki parasal gevşeme baskılarını artırdığını söyledi.

Japonya, Kore ve Endonezya'daki merkez bankaları 12 Temmuz'da faiz kararlarını açıklayacak.

Boomberg anketine katılan 6 ekonomistten 5'i Güney Kore'nin bu ay faizleri sabit bırakmasını beklese de, Çin ve Avrupa'dan gelen hamleler, 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimalini de artırıyor.